top of page
STEVE JOBS (5).gif

Rulman

MADDE 1 – (1) Bu Tebliğin amacı TS 6269 (Nisan 2015) Standardının revizyonunun uygulamaya konulmasına ilişkin hususları belirlemektir.

Standardın kapsamı

MADDE 2 – 

(1) Bu standard, delik anma çapı 2,5 mm - 250 mm (dâhil) arasındaki bir sıra bilyalı, radyal rulmanlı yatakları kapsar.

(2) Bir sıra bilyalı, açısal temaslı, dört nokta temaslı, omuzlu, tespit bilezikli, dış bileziğin dış yüzeyi bombeli rulmanları, ince kesitli rulmanları, tek yöne dönebilen rulmanları, iç bileziği veya dış bileziği iki parça olan rulmanları, fosfat veya kadmiyum kaplanmış rulmanları, dış bileziği çatlatılmış olan sık taneli rulmanları, doldurma kanallı rulmanları, kafesi olmayan rulmanları, flanşlı rulmanları, iç bileziği veya dış bileziği veya her iki bileziği de plastik veya poliamid malzemeden yapılmış rulmanları, iç bileziği veya dış bileziği veya her iki bileziği de sacdan kalıpta şekillendirilerek yapılmış rulmanları (örneğin debriyaj rulmanları ve benzerleri), paslanmaz çelikten rulmanlar ile bilyaları seramik malzemeden olan, bileziklerinden biri veya her ikisi de seramik malzemeden olan veya seramik malzeme ile kaplanmış olan radyal rulmanlı yatakları kapsamaz.

(3) Ayrıca dış bileziklerinin bir köşesinde oldukça büyük radyüsler bulunan, radyüs ve pürüzlülük değerleri standarda göre farklı olan forklift rulmanlarını, standard dışı ölçülere sahip  baskı rulmanları (örneğin, debriyaj rulmanları ve benzerleri), farklı amaçlar için imal edilmiş, dış yüzeyi veya çalışma yüzeylerinde taşlama yapılmamış özel rulmanları kapsamaz. 

(4) Bu standard; bir sıra bilyalı, radyal rulmanlı yatakların tarifine, sınıflandırma ve özelliklerine, numune alma, muayene ve deneyleri ile piyasaya arz şekline dairdir.

a) Not 1: Bu standardda “bir sıra bilyalı, radyal rulmanlı yatak” terimi yerine bundan sonra sadece “rulmanlı yatak” terimi kullanılır.

b) Not 2: Radyal kesiti delik çapının dörtte birinden küçük olan veya radyal kesiti yuvarlanma elemanının çapının iki katından küçük olan rulmanlara “ince kesitli rulmanlar” denir.

Rulman_466.jpg
bottom of page